Wstęp

Niedawno ogłoszono istotne zmiany w systemie dodatków dla nauczycieli przedszkoli w Warszawie. Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego, dodatek za wychowawstwo dla nauczycieli pracujących w przedszkolach zostanie podwojony z dotychczasowych 190 zł na 380 zł. Ta korzystna zmiana będzie dotyczyć wyłącznie przedszkoli w stolicy i ma na celu zrównanie dodatków z tymi przyznawanymi nauczycielom w szkołach. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej decyzji oraz jej potencjalnym skutkom.

Wyższy dodatek za wychowawstwo w przedszkolu

Rozszerzając nauczycielskie dodatki w przedszkolach, prezydent Warszawy podkreśla istotną rolę wychowawców w życiu dziecka. Wychowawca przedszkolny pełni kluczową funkcję jako pierwszy przewodnik w nowym świecie malucha. Wspiera on rozwój i przyswajanie umiejętności, a także wpływa na pozytywny przebieg czasu spędzonego w przedszkolu. Oprócz aspektów edukacyjnych, przedszkole stanowi również pierwszą okazję dla dzieci do nawiązania kontaktów społecznych i spędzenia czasu poza domem. W tym niezwykle ważnym okresie potrzebują one opiekunów, którzy zapewnią im wsparcie i mądrą opiekę. Z tą świadomością miasto dąży do stworzenia jak najlepszych warunków pracy dla kadry nauczycielskiej w przedszkolach.

W roku 2023 Warszawa planuje przeznaczyć ponad 4 miliony złotych na wyrównanie dodatków dla nauczycieli pracujących z grupami przedszkolnymi. Cała inicjatywa finansowana jest z budżetu miasta. Przekonuje się, że oświata stoi w obliczu wyzwań kadrowych, a jednym z ich źródeł są niskie zarobki nauczycieli. Dlatego każde dodatkowe środki w oświacie mają zostać przeznaczone na zwiększenie wynagrodzeń dla nauczycieli.

Zmiana w finansowaniu edukacji domowej?

Nie tylko dodatki dla nauczycieli przedszkolnych stanowią element zmian w warszawskiej oświacie. Miasto zwróciło się do Ministerstwa Edukacji i Nauki o modyfikację przepisów dotyczących finansowania edukacji domowej.

Obecny system naliczania rządowej subwencji oświatowej dla edukacji domowej opiera się na danych z września poprzedniego roku, co może prowadzić do niewłaściwego wyznaczenia kwoty. Występujący do Ministerstwa wniosek zakłada, że subwencja ta powinna być naliczana na podstawie aktualnej liczby uczniów uczestniczących w edukacji domowej w danym miesiącu. Taki krok jest odpowiedzią na rosnącą liczbę uczniów przechodzących na edukację domową w trakcie roku szkolnego. Warto zaznaczyć, że obecne przepisy sprawiają, że samorządy są zobligowane do dofinansowywania edukacji domowej z budżetu miasta, co w przypadku Warszawy generuje znaczne koszty. W 2022 roku, wydatki na dotowanie placówek oferujących edukację domową wyniosły prawie 40 milionów złotych, podczas gdy subwencja oświatowa wyniosła jedynie 5,8 miliona złotych.

Prognozy na rok 2023 wskazują, że koszty „kredytowania” edukacji domowej przez warszawskie szkoły wyniosą co najmniej 15 milionów złotych. Jednakże jeśli liczba uczniów uczestniczących w edukacji domowej będzie nadal rosnąć, to koszty te mogą znacząco wzrosnąć od września 2023 roku.

Decyzja prezydenta Warszawy o podwojeniu dodatków za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkolnych stanowi istotny krok w poprawie warunków pracy kadry pedagogicznej i jakości edukacji dzieci. Wprowadzenie równych dodatków dla nauczycieli przedszkolnych i szkolnych może skutkować zwiększonym zaangażowaniem nauczycieli oraz podniesieniem jakości opieki nad dziećmi w przedszkolach. Również inicjatywa zmiany przepisów dotyczących finansowania edukacji domowej ma na celu dostosowanie systemu do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości edukacyjnej. Ostatecznie, te zmiany w warszawskiej oświacie mają potencjał wpłynąć pozytywnie na jakość edukacji dzieci i młodzieży w mieście.