Zacieki pod oczami psa – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Leczenie trądziku różowatego
14 stycznia 2021
Szczepienia chronią nas wszystkich
19 stycznia 2021

Zacieki pod oczami psa – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Nieestetyczne przebarwienia pod oczami to zmora właścicieli posiadających nie tylko białe psy. Jednak im jaśniejsza sierść psa tym problem jest bardziej widoczny. Skąd biorą się brudne plamy? Otóż powodem ich powstawania jest nadmierne łzawienie. Jak sobie z nimi radzić? Poniżej podzielimy się kilkoma przydatnymi wskazówkami, jednak warto pamiętać, że najlepszą decyzją są regularne wizyty w psich salonach, na przykład u groomera w Chełmnie.

Skąd biorą się zacieki? 

Gdy pies nadmiernie wydziela łzy, pod jego oczami powstają brudne zacieki. Bakterie i drożdżaki, które pod wpływem wilgoci pochodzącej z łez rozwijają się na skórze zwierzęcia, odpowiadają za zmianę koloru sierści. Małe rudawe przebarwienia nie są powodem do zmartwień, jednak większe nieestetyczne zacieki owszem. Mogą być one objawem problemów zdrowotnych.

Przyczyn nadmiernego wydzielania łez jest wiele. Mogą występować u psów, które cierpią na alergię zarówno pokarmową, jak i na pyłki, czy kurz. Niewłaściwa dieta może powodować również opuchliznę oczu oraz drapanie ich okolicy. Innymi objawami mogą być między innymi wchodzące do oczu włosy, zapalenie spojówek, rogówki i powieki. Gdy zobaczymy takie objawy u naszego pupila, warto jak najszybciej udać się z nim do weterynarza, aby sprawdzić co się dzieję.

Jak się ich pozbyć?

Na początku najważniejsze, aby określić przyczynę powstawania zacieków. Gdy powstają z powodów alergicznych należy jak najszybciej zmienić dietę psa, częściej sprzątać w mieszkaniu lub zmienić otoczenie, w którym spacerujemy z naszym pupilem. Łzawienie spowodowane chorobami oczu należy leczyć u specjalisty, a dokładnie u psiego okulisty. Dodatkowo, w trosce o naszego psiaka możemy wykonać badania krwi, aby sprawdzić czy nadmierne łzawienie nie jest objawem jakieś poważniejszej choroby.

Komentarze są wyłączone.