Trendy i dane rynku nieruchomości

Aktualne trendy w modzie damskiej
20 lutego 2018
Jakie obuwie sportowe będzie dla nas odpowiednie?
26 lutego 2018

Trendy i dane rynku nieruchomości

Na terenie Bydgoszczy metraż nowoczesnych powierzchni biurowych oscyluje w granicach do 90000m. kw. Jednakże niewiele budynków może zaoferować najwyższy standard. Na rok 2018  zaplanowano jednak ukończenie budowy i oddania do użytku kilku budynków użyteczności biurowej. Z uwagi wyższego popytu w latach ubiegłych, większość inwestorów zmieniło plany odnośnie swoich nowych projektów. Inwestorzy zmienili również plany odnośnie mniejszych projektów, przekształcając je w wielofunkcyjne budynki. Duże projekty biurowe są realizowane przez firmy lokalne na ich wewnętrzne potrzeby, jak również przez inwestorów z zewnątrz, którzy są autorami najbardziej prestiżowych realizacji.

Ubiegły rok charakteryzował się stałym popytem na przestrzenie biurowe, jednak w celu zminimalizowania kosztów przedsiębiorstwa, firmy często korzystały z mniejszych powierzchni, od 150 do 300m. kw. Do najbardziej aktywnych w tej kwestii należą firmy lokalne. Z powodu tego, że ilość powierzchni na wolnym rynku jest jeszcze dość mała, a większość umów w biurowcach starszych dobiega końca, prognozujemy jeszcze większy popyt na nowoczesne, zlokalizowane w centrach miast powierzchnie biurowe. Należy wziąć pod uwagę, że obecna budowa drogi ekspresowej S5 i wzrost znaczenia ekonomicznego regionu powinny pozytywnie stymulować popyt. Z tego powodu cieszą się na pewno Deweloperzy Bydgoszcz, którzy mogą liczyć na wzrost zainteresowania ich ofertą.

W Bydgoszczy w roku 2017 nastąpił nieznaczny spadek opłat czynszowych i ustabilizował się na poziomie 12- 15 EUR/m. kw. na miesiąc (nowoczesna powierzchnia biurowa), oraz na poziomie 8- 12 EUR/m. kw. na miesiąc za powierzchnię o standardzie niższym. Na stałym poziomie pozostały opłaty eksploatacyjne, które oscylują między 2,5- 4 EUR/m. kw. na miesiąc. Z powodu przewidywalnego wzrostu popytu, oczekujemy końca spadków czynszów. Do końca następnego roku możliwy jest ich niewielki wzrost.

Komentarze są wyłączone.