Szczepienia chronią nas wszystkich

Zacieki pod oczami psa – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
18 stycznia 2021
Obalanie mitów sprzedaży domów zimą
4 lutego 2021

Szczepienia chronią nas wszystkich

Jeśli zastanawiasz się kim jest dr Henderson, powinieneś wiedzieć, że przewodził globalnym wysiłkom mającym na celu zwalczenie ospy prawdziwej – choroby, która w XX wieku (zanim została wygaszona), była odpowiedzialna za co najmniej 300 milionów zgonów. Jego triumf nad ospą prawdziwą udowodnił siłę szczepionek. Sprawdź: Szczepienia Covid

Podczas Narodowego Miesiąca Świadomości Szczepień przypominamy, że promocja zdrowia i zapobieganie chorobom to nie tylko powód do uznania (w sierpniu),  zamiast tego jest to coś, co musimy robić każdego dnia. Musimy być nieugięci, podobnie jak dr Henderson. Czemu? Ponieważ nasze kanały informacyjne nadal są wypełnione historiami o chorobach, którym można zapobiec dzięki szczepieniom – nastolatek umiera na chorobę meningokokowi, obóz letni zostaje zamknięty z powodu wybuchu krztuśca, kampusy uniwersyteckie walczą ze świnką, odra rozprzestrzenia się na festiwalach muzycznych, niemowlę zbyt młode na szczepienie umiera na krztusiec i tak dalej.

W Polsce szczepionki zredukowały – a w niektórych przypadkach wyeliminowały – wiele chorób, które zabijały lub poważnie upośledzały ludzi zaledwie kilka pokoleń temu. Mój pradziadek zmarł podczas pandemii grypy w 1918 roku wraz z milionami innych osób, ale dekady później nasza rodzina jest chroniona przed tym śmiertelnym wirusem, kiedy dostaniemy coroczną szczepionkę przeciw grypie. Dzięki szczepieniu dzieci przeciwko różyczce, ryzyko przeniesienia wirusa przez kobiety w ciąży na płód lub noworodka zostało dramatycznie zmniejszone, a wady wrodzone związane z tym wirusem są obecnie rzadko obserwowane. Niezliczone przykłady tego typu pokazują dzień po dniu, że szczepionki są jednym z największych osiągnięć zdrowia publicznego.

Komentarze są wyłączone.