Rak kontra moc obliczeniowa – Techniki ratujące świat

Jak podczas kryzysu sprzedaje się odzież damska?
30 marca 2018
Bawełniana odzież patriotyczna
26 kwietnia 2018

Rak kontra moc obliczeniowa – Techniki ratujące świat

Nowotwór” to słowo, które u każdego wywołuje niepokój, a dla wielu pacjentów oczekujących na diagnozę lekarską jest – niesłusznie -równoznaczne z wyrokiem śmierci.

Medycyna coraz lepiej radzi sobie bowiem z diagnostyką nowotworową, wykrywaniem wczesnych stadiów raka, jego leczeniem i usuwaniem jego skutków, bez względu na lokalizację zmian czy typ zaatakowanej tkanki. Rak nie jest jedną chorobą, to worek pojęciowy, który mieści olbrzymią liczbę różnego typu schorzeń związanych z wadliwym podziałem materiału genetycznego w jądrze komórki somatycznej (czyli de facto każdej komórki organizmu z wyjątkiem komórek rozrodczych) wchodzącej w skład tkanki zaatakowanego narządu, kości, krwi itp. Wada replikacji genetycznej w przypadku komórek stanowiących zalążek nowotworu jest na tyle duża, że naturalne wewnątrzkomórkowe mechanizmy naprawcze nie są w stanie jej zniwelować. Uszkodzone komórki nowotworowe zaczynają się namnażać i teoretycznie są nieśmiertelne (komórki rakowe mają zakłócony mechanizm apoptozy, czyli naturalnej zaprogramowanej śmierci komórek w organizmie wielokomórkowym) – od tej pory rozpoczyna się walka z czasem, której stawką jest życie. Im wcześniej uda się człowiekowi namierzyć zmiany nowotworowe, tym większe szanse na wyleczenie z jak najmniejszą, a może i zerową liczbą powikłań. Niestety, zwykle wykrycie nowotworu u pacjenta następuje na tyle późno, że rozpoczęcie leczenia to początek ciężkiej walki o życie.

Operacje chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia, terapie hormonalne – arsenał środków wykorzystywanych w walce z nowotworami mamy coraz bogatszy, gorzej jest natomiast z celnością poszczególnych metod terapeutycznych, z których większość opracowano dziesiątki lat temu. Nawet jeśli u wielu pacjentów udaje się w końcu zniszczyć komórki nowotworowe, to powikłania po standardowych metodach leczenia niekiedy uniemożliwiają pełny powrót do zdrowia. Mamy szansę to zmienić – dzięki coraz większej mocy obliczeniowej i zaawansowanym algorytmom umożliwiającym maszynom uczenie się diagnostyka chorób nowotworowych wkracza na zupełnie nowy poziom.

Komentarze są wyłączone.