Przykłady społecznej odpowiedzialności w biznesie

Społeczna odpowiedzialność w biznesie
1 października 2019
Wózki magazynowe – najpopularniejsze rodzaje oraz zastosowanie
28 stycznia 2020

Przykłady społecznej odpowiedzialności w biznesie

Czy prowadzenie biznesu zgodnie z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu może rzeczywiście przynosić realne zmiany w społeczeństwie? Oczywiście, ze tak. Co prawda są firmy, które próbują działać zgodnie z CSR jedynie ze względu na wizerunek i zyski, ale zdaje się, że coraz więcej przedsiębiorstw staje się świadoma swojego wpływu na środowisko, nadchodzących zmian i chęci przyczynienia się do poprawy jakości życia. Oto przykłady kilku firm, które już działają w tym zakresie:

Starbucks
Firma Starbucks skupiła się na kwestii zatrudnienia i chce zdywersyfikować swoją siłę roboczą, aby zapewnić nowe możliwosci dla niektórych grup społecznych. Do 2025 r. zobowiązali się zatrudnić 25 000 weteranów. To jednak nie wszystko. Mają również skupić się na zatrudnianiu osób młodych, aby pomóc im w wejść na rynek pracy. Starbucks dołączył również do Agencji ONZ ds. uchodźców, a co za tym idzie, do 2022 roku znacznie zwiększy zatrudnienie uchodźców (ok. 10 tys.).

Nowa belgijska firma piwowarska
Jest to firma piwowarska będąca w całości własnością jej pracowników. Akcjonariusze koncentrują się na zrównoważonym rozwoju. Browar Fort Collins wytwarza 18% własnej energii elektrycznej za pośrednictwem paneli słonecznych. Współpracują również z wieloma organizacjami rowerowymi i ekologicznymi. Według ich dyrektora ds. CSR, Katie Wallace: „Uważamy, że dobrobyt społeczny i środowiskowy jest ściśle powiązany.”

The Walt Disney Company
Disney cały czas stara się zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko poprzez zerową emisję gazów cieplarnianych, zerowe marnotrawstwo i zobowiązanie do oszczędzania wody. Aktywnie działają również na rzecz tego, aby ustanowiono surową międzynarodową politykę pracy w celu ochrony bezpieczeństwa praw swoich pracowników. Firma organizuje również inicjatywy na rzecz zdrowego trybu życia, mające na celu promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród pracowników.

Lego
Lego zamierza zainwestować 150 mln$ w ciągu najbliższych 15 lat, koncentrując się na zmianie klimatu i ograniczeniu ilości odpadów. Firma inwestuje w alternatywne źródło energii i planuje pozyskać 100% energii odnawialnej do 2020 roku. Aby to osiągnąć, przedsiębiorstwo zatrudniło zespół, który będzie wspierać zaangażowanie w stosowanie zrównoważonych materiałów i planuje osiągnąć recykling na poziomie 90%.

Komentarze są wyłączone.