Projekt domu a rzeczywiste koszty?

Aminokwasy BCAA: dlaczego i kiedy należy je suplementować?
19 lipca 2019
Oszczędne w użytkowaniu lampy kuchenne
14 września 2019

Projekt domu a rzeczywiste koszty?

U architekta.

Zlecenie pojedyncze to zamówienie projektu domu, który zostanie wykonany od podstaw. Takim projektowaniem na zamówienie zajmują się architekci, a decydują na nie osoby posiadające działki o niestandardowych wymiarach lub ci, którym nie podobają się podstawowe, katalogowe projekty. Zlecenie rozpoczyna się od wywiadu z klientem, który musi sprecyzować swoje wymagania. Na tej podstawie powstają projekty wstępne, które zawsze można zmienić, dodając kolejne aneksy do umowy i wpisując zmiany do projektu. Warto przemyśleć dalszą współpracę w momencie, gdy wszystko idzie jak po grudzie, a architekt w nosie ma nasze propozycje i nie potrafi zaproponować nam nic innego w zamian. Trzeba jednak pamiętać, że projekt musi wpisać się we wszystkie wymagania inwestora i nie zawsze spełni wszystkie nasze zachcianki.

Wycena projektu indywidualnego jest zależna od kilku czynników:

  • od renomy biura, z którym zawarliśmy współpracę
  • od lokalizacji (regionu, miasta, wsie)
  • od wielkości budynku
  • i przede wszystkim od zastosowanych rozwiązań architektonicznych

Koszt projektu domu na zamówienie mieści się więc w granicach od 50 do 200 zł za m2. Sam projekt wcale nie musi więc być tani. Najważniejsze w tym wypadku jest to, czy spełnia nasze indywidualne wymagania.

Projekty katalogowe i ich cena.

Projekty katalogowe są o wiele tańsze niż ich indywidualne odpowiedniki. Jest to spowodowane tym, że projektanci, mają już przygotowaną pełną dokumentację owego projektu, którą nam oczywiście udostępnią po zapłacie około 2 do 3 tysięcy złotych.

Trzeba pamiętać, że każdy projekt katalogowy powinien podlegać adaptacji, czyli dopasowaniu do warunków panujących na danej działce. Warunki zabudowy terenu mogą się różnić w zależności od lokalizacji.

Podwyższeniem kosztów projektu katalogowego może być konieczność wykonania mapek geodezyjnych i geotechnicznych w celu poznania poziomu wody gruntowej. Jest to najczęściej wykorzystywane w przypadkach planowanego podpiwniczania budynków. Te koszty należy także dodać do ogólnego rachunku za projekt domu. Trzeba tez pamiętać, by zdobyć zgodę autora projektu na przeprowadzenie koniecznych zmian.

Komentarze są wyłączone.