Początki energetyki wiatrowej w Polsce

Studenci nie szkolą się w czasie studiów – później gorzko tego żałują
25 czerwca 2017
Sztuczna awaryjność telewizorów
5 lipca 2017

Początki energetyki wiatrowej w Polsce

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, pierwsza faza rozwoju energetyki wiatrowej wykorzystywała najlepsze tereny w kontekście zasobów energetycznych wiatru – jest to pierwsza klasa według klasyfikacji profesor Haliny Lorenc. Obejmuje ona Pomorze oraz północno-wschodnią cześć Suwalszczyzny. Na tych właśnie terenach średnia roczna prędkość wiatru oraz jej właściwy rozkład dorównują potencjałem najlepszym lokalizacjom niemieckim – średnia prędkość wiatru na poziomie 50 metrów ponad poziomem terenu wynosi 7m/s w północnej części byłych województw: gdańskiego, elbląskiego, koszalińskiego, szczecińskiego i słupskiego.

Te tereny, jako naturalne bogactwo północnej Polski, zostały jako pierwsze eksploatowane. Warunkiem koniecznym były oczywiście właściwe regulacje prawne, które normalnie funkcjonowały już na terenach państw zachodnich. Jedne z pierwszych ekspertyz związanych z wykorzystaniem potencjału wiatru na terenie Polski zostały sporządzone przez ekspertów z Unii Europejskiej z polecenia Komisarza Generalnego. Wykazały one, że poziom mocy, który nasz kraj może uzyskać już na samym początku, to pułap 600MW, a w ciągu kilkunastu kolejnych lat może wzrosnąć nawet 10 razy.

Jednym z dodatkowych aspektów całej sprawy była możliwość stworzenia nowego sektora, gdzie mogłaby być zatrudniona spora ilość osób, a pamiętajmy, że Polska borykała się wtedy z poważnym problemem bezrobocia. Już wtedy zakładano – opierając się na szacunkach duńskich i niemieckich – że instalacja 1000MW siłowni wiatrowych wiąże się ze stałym zatrudnieniem dla niemal 7 tys. osób.

Były to początki XXI wieku, gdzie odnawialne źródła energii były w Polsce dopiero w powijakach. Siłownie wiatrowe były kojarzone jedynie z Europą Zachodnią, a energią słoneczną niewielu zaprzątało sobie głowę. Z perspektywy lat można stwierdzić, że Polska znacznie się rozwinęła w kontekście odnawialnych źródeł energii, jednakże inne kraje również nie próżnują i cały czas dzieli nas spory dystans. Rzeczą, która jest niezbędna w rozwoju energii odnawialnej, są właściwe regulacje prawne, dzięki którym opłacalność inwestowania w nowoczesne technologie znacznie wzrośnie. Aby dowiedzieć się więcej o odnawialnych źródłach energii warto sprawdzić Świadectwo energetyczne Bydgoszcz.