Komary nie przenoszą wirusa HIV

Krótkoterminowy wynajem apartamentów
7 grudnia 2017
Aktualne trendy w modzie damskiej
20 lutego 2018

Komary nie przenoszą wirusa HIV

Mitów na temat możliwości zarażenia się wirusem HIV powstało wiele. Poniżej powiemy, czym naprawdę jest ten wirus i jak można się zarazić. To wirus zespołu nabytego braku odporności. Osoby, które zostały zakażone wirusem HIV powinny zgłosić się jak najszybciej na badania w przychodni lub szpitalu. Ty też możesz być nosicielem tego wirusa. Osoby zakażone nie wiedzą o chorobie, gdyż rozwija się ona powoli i bez objawów nawet przez kilka lat.

Osoby mogą zostać zakażone na trzy sposoby, tj. przez kontakt seksualny, krew osoby chorej lub jeszcze przed narodzinami, w łożysku matki. Również niebezpieczny jest seks oralny. Niebezpieczne są również mikro urazy w jamie ustanej podczas szczotkowania zębów.

Aby wykonać testy na wirusa HIV należy zgłosić się do przychodni rodzinnej (Przychodnia Fordon Bydgoszcz wykonuje takie badania), gdzie zostanie pobrana niewielka próbka krwi. Oczekiwanie na wyniki to zazwyczaj od jednego do kilku dni, w zależności od tego się je wykonuje. Jeśli wynik okaże się dodatni konieczne będzie wysłanie krwi do laboratorium wykonującego testy na obecność wirusa.

Test na obecność wirusa HIV powinien wykonać każdy, kto utrzymuje kontakty seksualne oraz miał kontakt z krwią.

Powstały specjalne miejsca do zrobienia testu – Punty Konsultacyjno- Diagnostyczne (PKD), w których testy wykonywane są bezpłatnie i anonimowo. 

Warto sprawdzić czy podczas wizyty w szpitalu z powodu choroby nie wykonano testów. Lekarze zlecają takie badania, gdy u pacjenta utrzymuje się wysoka temperatura, której przyczynę trudno rozpoznać lub ostre zapalenia gardła.

Komentarze są wyłączone.