Jak zdobyć uprawnienia na jacht?

Uciekające fortuny – hazard
5 marca 2018
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje
30 marca 2018

Jak zdobyć uprawnienia na jacht?

Jak zdobyć uprawnienia do tego, by spokojnie udawać się na rejs żeglarski i zasiadać za sterem żaglówki czy też jachtu kabinowego? Droga jest prostsza niż się zdaje. Wystarczy jedynie zarezerwować nieco czasu i rzecz jasna gotówki, bo samo szkolenie i egzaminy są płatne. W innym przypadku szkołom i szkółkom żeglarskim organizującym kursy, faktycznie było by się trudno utrzymać na przysłowiowej powierzchni. Stąd też kiedy przyjdzie pomysł do głowy by zrobić sobie uprawnienia, warto sprawdzić na stronach internetowych oferty takie jak kursy żeglarskie dla określonych grup wiekowych i zainteresowanych też określonymi uprawnieniami.

Tak jak w przypadku innych dyscyplin, gdzie występuje gradacja również w żeglarstwie jest kilka stopni od zwyczajnego sternika, który ma uprawnienia do poruszania się samodzielnie małymi jednostkami po akwenach zamkniętych do komercyjnego kapitana żeglugi pełnomorskiej, który może dowodzić statkami o określonej wyporności. Rzecz jasna amatorów żeglugi co najwyżej będzie interesował stopień sternika z uprawnieniami do poruszania się po wodach półotwartych jak zatoki czy zalewy – co już jest wystarczającą przyjemnością. Nie pozwoli to jednak nam wypłynąć na pełne morze, więc rejsy żeglarskie Bałtyk albo będą musiały poczekać albo porozumieć się z kimś, kto ma odpowiednie uprawnienia.

Kursy organizowane przez szkoły mają tak skonfigurowany czas trwania, by faktycznie pracujący czy uczący się mogli dojeżdżać wygodnie na zajęcia teoretyczne i uczestniczyć w tych praktycznych, których zabraknąć nie może. Standardowo kurs podzielony jest na kilkadziesiąt godzin teorii połączonej z ćwiczeniami praktycznymi i wreszcie egzamin końcowy podczas którego sprawdzone są wszystkie konieczne umiejętności. Kursanci otrzymują dyplomy i uprawnienia sterników I stopnia. Z takim można już śmiało wypożyczać albo kupować łódkę i udawać się na Mazury, Kaszuby albo w inne regiony by cieszyć się samym niezależnym żeglowaniem. Poza praktycznym wymiarem zdobycie uprawnień sternika jest również przyjemnością dla każdego udowodnieniem sobie, że da się radę robić to co faktycznie przyciąga i sprawia przyjemność przez duże P i przychodzi z łatwością.

Komentarze są wyłączone.