Czy warto wybrać szkołę policealną?

Automatyzacja linii produkcyjnej
13 lipca 2017
Podstawowe założenia systemu MES
19 lipca 2017

Czy warto wybrać szkołę policealną?

Szkoły policealne w Polsce zyskują coraz większą popularność. Wiąże się to przede wszystkim obniżeniem się standardów na uczelniach wyższych i masowym wypuszczaniem absolwentów na rynek pracy, którzy nie są do niego przystosowani.

Szkoły policealne dają szansę podniesienia swoich kwalifikacji, zdobycia zawodu i znalezienia pracy – kierunki często są dopasowane do zapotrzebowania lokalnego rynku. Stanową one również bardzo dobry sposób na uzupełnienie wykształcenia.

Nauczanie w takiej szkole trwa krócej niż na studiach i bezpośrednio przygotowuje do konkretnego zawodu np. takiego jak technik farmaceutyczny. Na koniec odbywa się egzamin państwowy, co daje potencjalnym pracodawcom pewność o posiadaniu konkretnej wiedzy przez kandydatów. O wiele prostsza jest także rekrutacja, ponieważ wystarczy złożyć dokumenty na podstawie dyplomu ukończenia liceum (matura nie jest obowiązkowa).

Oczywiście, poziom nauczania na pewno się różni, ale mimo wszystko jest to opcja godna przemyślenia. Szkoła policealna przecież nie zamyka żadnej drogi do podjęcia studiów, a jedynie uzupełnia wykształcenie. Jeśli już podejmiemy decyzję o nauce w szkole policealnej, warto wybrać tą państwową. Jest ich oczywiście o wiele mniej niż prywatnych, jednak cieszą się one lepszą opinią. Nie jest to oczywiście sztywna zasada i często zdarza się, że szkoły prywatne z zakresu nauk medycznych są o wiele lepiej postrzegane.

W przypadku, kiedy nie jesteśmy jeszcze określeni co do swojej przyszłości, to w takim wypadku lepiej wybrać szkołę policealną, która być może pozwoli ukierunkować się w pewien sposób i pomoże wybrać odpowiedni kierunek studiów. Dodatkowo zawsze będziemy mieli bogatsze cv o dyplom technika lub jakiś certyfikat.